Artykuły i publikacje

Pozycjonowanie strony z wykorzystywaniem słów kluczowych programy Symfonia

Choć przedmiot mojej działalności zawodowej stanowią wdrożenia oprogramowania, to moje ambicje zawodowe nigdy nie były skierowane w stronę usług internetowych, pozycjonowania haseł, wdrożenia sitów. Co nie przeszkadza, iż własną stronę starałem się napisać samodzielnie dla zbierania doświadczeń i ze względu na ciekawość zawodową tego kawałka świata. Moją domenę www.ktm.com.pl zarezerwowałem w ostatnich latach XX wieku :). Początkową wersję kodu strony napisałem jeszcze w starej technologii bez rozdzielnia HTML i stylów prezentacji. Zawartość tekstową zamieściłem z broszur rozpowszechnianych przez autora rozwiązań informatycznych, które wdrażam. Od tego czasu na mojej internetowej wizytówce w sieci nie nanosiłem gruntowniejszych zmian ani modernizacji.

Zrzut ekranowy witrynyNa początku 2010 roku strona miała Page Rank 1 i dokładnie zerową liczbę wejść. Słowa kluczowe witryny istotne w mojej działalności, na przykład program Symfonia Forte, lokowały moją domenę w okolicach 180 pozycji, a zbitki słów kluczowych rodzaju System Forte Kadry i Płace uwzględniały w rezultatach wyszukania moją stronę na 14 stronie wyników. Jednocześnie całkiem inna prowadzona przeze mnie niewielka tablica ogłoszeń dedykowana dla zamkniętego kręgu odbiorców, z jednym comiesięcznym wpisem, uzyskała ranking Google PR 2 bez dodatkowych zabiegów jej promowania.

Trzeba było coś z tym nieszczęściem zrobić. Rozpocząłem delikatne katalogowanie, sprowadzające się do wpisania adresu strony do kilkudziesięciu katalogów. Czynność zajmowała mnóstwo czasu, a na rezultaty trzeba było jeszcze długo poczekać. Spośród katalogów wykorzystanych w pierwszym rzucie najwięcej pożytku miałem ze zadbanych prywatnych niewielkich katalogów typu:

katalog stron Pracownia Programistyczna w katalogach

Dużo mniejszy natomiast z katalogów prowadzonych przez gigantyczne ogólnopolskie instytucje medialne, które, albo były skłonne sprzedać mi chmarę linków z atrybutem rel="nofollow", albo co najwyżej jeden link do adresu głównego, ale bez jakiejkolwiek możliwości zamieszczenia anchor tekstu, albo zamieszczenie wpisu umieszczonego w okolicach setnej strony przeszukiwania, która nie została zindeksowana przez najbliższe pół roku.

Podczas ręcznego wpisywania tekstów opisów jesteśmy zdani wyłącznie na wystawiony interfejs witryny katalogu. Zwykle przed wprowadzaniem danych nie uzyskujemy informacji jakie są wymagania zalecenia i możliwości katalogu: maksymalne długości opisów, możliwość linkowania podstron, ilość wprowadzanych słów kluczowych. Właściciele katalogu reagują dość alergicznie, jeśli starałem się wspomóc przy pomocy oprogramowania, nawet jeśli zamieszczane teksty były poprawne, starannie przygotowane i unikalne. Tylko w nielicznych przypadkach dostałem zgodę na odejście od sztywnych zasad i życzliwe słowo jak np w przypadku: Katalog Stron WWW Zgred.pl lub pomoc polegającą na ręcznym poprawieniu przez administratora katalogu wprowadzonych przeze mnie danych:

SEOKatalog VIIP - nowoczesny katalog stron Orrg - mocny katalog stron

Wprowadzenie świeżych i unikalnych zamieszczonych charakterystyk Systemów spowodowało przesunięcie witryny w okolice drugiej strony wyników wyszukiwarek. Zmieniłem słowa kluczowe pod skoncentrowanie się na wyszukiwaniach wyrazów z mniejszą konkurencją na przykład oprogramowanie Symfonia z słów kluczowych bardziej obleganych typu program Symfonia. Przesłanką takiej decyzji było następujące rozumowanie. Co z tego, że przeprofiluję site na słowa najwartościowsze tak długo jak, można je jedynie odnaleźć na nie przeglądanych pozycjach raportów wyszukiwarek. Tak na marginesie, to coś takiego jak program Symfonia nie istnieje. Pod tym określeniem kryje się pakiet aplikacji, z których każda ma swoją nazwę np. Program Symfonia Finanse i Księgowość, albo Program Symfonia Kadry i Płace. Nie zmienia to faktu, że słowa kluczowe program symfonia wydają się być w mojej branży najistotniejsze.

Po pewnym czasie wyselekcjonowane frazy można już było odnaleźć na pierwszych stronach, a hasła rozszerzone o słowa dodatkowe nawet w pierwszej trójce rezultatów. Frazy mniej oblegane przysparzają niestety zauważalnie mniejszy ruch na stronie. Zdecydowałem, że warto zabiegać o pozycjonowanie zbitek słów kluczowych najczęściej wpisywanych do katalogowania informacji. Przekonałem się do konieczności znacznego rozwinięcia strony: zamieszczenie materiałów pomocowych, demo wersji demonstracyjnych. zaobserwowałem, iż odwiedzający witrynę znacznie częściej poszukują w internecie wersji bezpłatnych niż informacji. Jednocześnie przepisałem wszystkie teksty, które zostały zamieszczone w serwisie. Unikatowość tekstów opisów spowodowała, iż moje teksty opisów dla wyszukiwanych fraz z uzupełnieniem słowa dopełniającego długo utrzymywały się na pierwszej pozycji także po pozbawieniu kontekstu nazwy własnej oprogramowania. Na przykład nie tylko frazy typu: program Symfonia Finanse i Księgowość opis ale także program Symfonia Kadry i Płace funkcjonalność umożliwiały odszukanie na pierwszych pozycjach również bez zawężenia o nazwę własną program Symfonia, t.j. w formie Finanse i Księgowość opis czy też program Kadry i Płace funkcjonalność.

Przyznaję, że było to dla mnie dużą niespodzianką. Zdecydowałem się na przepisanie serwisu, od początku w nowszej technologii XHTML. Wymagane zmiany to zapanowanie nad zawartością meta tagów, a także uzupełnienie anchor tekstów. Czegoś też dowiedziałem się z przeczytanych artykułów z zakresu peryferiów socjologii. Jednym z wniosków jest, iż strony posiadające wady estetyczne są szczególnie krytycznie oceniane przez kobiety. Włożyłem trochę pracy także i w wygląd mojego serwisu, jakkolwiek w tym zakresie efekty są zawsze niedostateczne. Witrynę KTM Pracownia Programistyczna Programy Symfonia wspieram kolekcjonowanymi linkami.

Obecnie domena w miarę zadowalająco jest wyszukiwana dla słów kluczowych jak np. System Sage Symfonia opis czyli z dołączonym kontekstem. Plasuje się natomiast daleko za serwisami intensywnie pozycjonowanymi linkami, i na przykład przy pomocy forum dyskusyjnego, przy wyszukiwaniu haseł jednowyrazowych.

Opisany stan na wiosnę 2011 roku.